anotace filmů 2022
1.
1000 mil československých 2021
Reportáž ze startu automobilové soutěže historických vozidel
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Národní technické muzeum se pravidelně zúčastňuje s některými svými sbírkovými předměty - historickými automobily soutěže 1000 mil československých. I v roce 2021 zasedlo několik zaměstnanců muzea za volanty historických aut, aby se vydali na cestu z Prahy na Slovensko a zpět. Závod se původně jel v letech 1933 až 1935 pod záštitou prezidenta Tomáše G. Masaryka, obnoven byl krátce v 70. letech a pravidelně se jako obnovený závod historických vozidel jezdí od roku 2015. Reportáž zachycuje start závodu před sídlem Autoklubu České republiky v pražské Opletalově ulici.
03 m 47 s | přihlašovatel: Národní technické muzeum | režie: Jaromír Šlápota | výroba: Národní technické muzeum, 2021
2.
95 let Domu umění. 1926–2021
Komentovaná prohlídka Domem umění v Ostravě od sklepa až po půdu.
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
V roce 2021 oslavil Dům umění v Ostravě 95 let od svého otevření. Od počátku až dodnes slouží jako výstavní budova a v současné době ho spravuje Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), která je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Film vznikl jako připomínka bohaté historie ostravského Domu umění. Budova je totiž krásná nejen svým programem, zevnějškem, ale zejména interiéry, které si na mnoha místech zachovaly původní podobu. Instituci však netvoří jen její sbírka a výstavní prostory, ale zejména její lidé. Ve filmu proto nevystupují herci, ale zaměstnanci GVUO. Průvodcem po galerii je Jiří Jůza, ředitel GVUO, který se při prohlídce postupně setkává se všemi zaměstnanci. Kromě mnoha informací o Domě umění a fungování galerie se pobavíte i vtipnými scénkami ze života v GVUO.
26 m 51 s | přihlašovatel: Galerie výtvarného umění v Ostravě, p.o. | režie: Petr Kožušník + tým GVUO | výroba: Galerie výtvarného umění v Ostravě, p.o., 2021
3.
Anamorfní portrét Tomáše Krýzy. Patrik Proško
Časosběrný dokument o vzniku anamorfního portrétu Tomáše Krýzy od vizuálního umělce Patrika Proška
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
Patrik Proško komentuje své jedinečné dílo: „Tomáš Krýza (1838-1918) - to je můj nový anamorfní portrét, který jsem udělal v lockdownu pro Muzeum Jindřichohradecka. Tomáš Krýza byl jindřichohradecký měšťan a punčochářský mistr, autor slavného betlému. Krýzovy jesličky jsou největší mechanický lidový betlém na světě vystavěný na ploše 60 metrů čtverečních a v roce 1998 zapsané do Guinnessovy knihy rekordů. Krýza na něm pracoval přes 60 let a toto dílo je vystavené ve stálé expozici Muzea Jindřichohradecka. Pojal jsem jeho portrét jako pohled do jeho kutilské dílny, která se mu tak trochu zbláznila a on se v ní zhmotnil. Skříň, ponk, židle, kamna, různé nářadí, svěráky, truhličky, skříňky, kufry, rádio, olejničky, váhy, klíče a metry, kafemlýnky, lavory, mísy a pekáče, stavebnice, kovadlinka, hoblíky a věšáky, pily, provazy a tužky, ozubený kolečka, ale zakomponoval jsem také několik již vyřazených dílů přímo z jeho modelu, které vytvořil vlastní rukou, domečky, povozy a mechanické části, které betlém 100 let rozpohybovávaly a také jsou tam začleněné 100 let staré dřevěné a prostřílené terče a 100 let staré noviny a humoristické časopisy. V tom všem se mu rozutekly všechny možné figurky, zvířátka, andělíčci i jeho ovečky a to vše se seskupilo v jeho podobiznu. Pro lepší prostorovou představu socha má 3,5 metru hloubku, 2,5 metru šířku a 2 metry výšku. Portrét se stal součástí stálé expozice muzea a je nainstalovaný v sakristii kostela sv. Jana Křtitele, který je součástí muzejního komplexu."
06 m 15 s | přihlašovatel: Muzeum Jindřichohradecka | režie: Lucie Klímová | výroba: Koprodukce ČT art a Muzea Jindřichohradecka, 2022
4.
Braunova socha loutkou
Film o vzniku Galerie loutek Jiřího Nachlingera v Comoedien-Hausu na Kuksu
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
Je-li loutka oživlým dřevem a barokní socha zkamenělým hereckým gestem, proč by nemohla ožít Braunova socha jako marioneta? A kde jinde než na Kuksu?
26 m 00 s | přihlašovatel: Theatrum Kuks z.s., ředitelka Kateřina Bohadlová | režie: Miloslav Kučera | výroba: Miloslav Kučera - Kinesiskop, 2020
5.
Cesty víry – Vivat Comenius
Alfred Strejček, Štěpán Rak a jejich literárně-hudební projekt sestavený z textů Jana Amose Komenského
[profesionální (televizní) film o muzeu nebo muzejním tématu pro mimomuzejní účel]
15. listopadu 2020 jsme si připomněli 350 let od úmrtí posledního biskupa Jednoty bratrské, teologa, filosofa, myslitele, spisovatele a mírotvorce Jana Amose Komenského. Jeho osobnost přibližují jiné dvě významné osobnosti české kultury Alfred Strejček a Štěpán Rak a zejména jejich společný projekt. Koncert pro lidský hlas, kytaru a orffovský instrumentář Vivat Comenius proslavil oba umělce po celém světě. Je sestavený z textů stěžejního Komenského díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. Poprvé byl uveden ke 400. výročí narození J. A. Komenského pod záštitou UNESCO v roce 1992 a do dnešní doby má za sebou stovky provedení ve čtyřiatřiceti zemích čtyř kontinentů.
26 m 09 s | přihlašovatel: Česká televize | režie: Petra Všelichová | výroba: Česká televize, 2020
6.
Demolice kotelny – Železniční depo Chomutov
Časosběrný záznam demolice stavby
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Národní technické muzeum získalo před několika pro uložení svých železničních sbírek areál bývalého lokomotivního depa v Chomutově. Muzeum areál získalo v neutěšeném stavu, včetně staveb nadále nevyužitelných. Jednou z takových staveb byl objekt bývalé kotelny. Časosběrný záznam zachycuje demolici objektu v září až říjnu 2021. Akce byla součástí postupné rekonstrukce areálu pro muzejní potřeby.
08 m 06 s | přihlašovatel: Národní technické muzeum | režie: Jaromír Šlápota | výroba: Národní technické muzeum, 2021
7.
Dvořák – umění hořák
Stručný pohled na život významného kunsthistorika , učitele Prof. Františka Dvořáka očima jeho studentů.
[film jako muzejní sbírka (muzejní filmový archiv)]
Stručný pohled na život významného kunsthistorika , učitele Prof. Františka Dvořáka očima jeho studentů.
56 m 00 s | přihlašovatel: Zdeněk Zvonek | režie: Zdeněk Zvonek a Viktor Malina | výroba: Zdeněk Zvonek a Viktor Malina
8.
Hic et nunc. Patrik Proško
Unikátní dokument o dosud nejkomplexnějším díle výtvarníka Patrika Proška. Nemáme nic než přítomný okamžik.
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
"Víra, svoboda, jistota, domov, manipulace, historická invaze, demolice, pomíjivost a rekonstrukce jako nosná témata projektu získala po událostech posledních týdnů úplně nový rozměr. Když jsem tento projekt ještě před rokem dělal, ani mě nenapadlo, jak mohou být aktuální”, říká autor výstavy Patrik Proško. V dokumentu nás projektem osobně provází, přibližuje důvody a pozadí vzniku jednotlivých intervencí a komplexně je zasazuje do kontextu nejen sakrálního místa gotického kláštera minoritů a kostela sv. Jana Křtitele, ale i současné doby, historie umění i své dosavadní práce napříč světem.
24 m 02 s | přihlašovatel: Muzeum Jindřichohradecka | režie: Lucie Klímová | výroba: Koprodukce ČT art a Muzea Jindřichohradecka, 2022
9.
II. křížová výprava u Žatce r. 1421
připomenutí 600. výročí obléhání Žatce křižáky
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
V r. 2021 si Žatec připomenul 600 let od odražení 2. křížové výpravy v roce 1421. K této příležitosti byl dle scénáře muzea natočen hraný dokument, přibližující tuto událost. Vypravěčkou je fiktivní postava patronky města - Žatécie. Film je umístěn na webu muzea a je možno jej využít pro doplnění výuky v hodinách dějepisu.
12 m 29 s | přihlašovatel: Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci, Husova 678, 438 01 Žatec | režie: Petr Batěk | výroba: Agentura Modua ve spolupráci s TV Chebsko a TV Pálava, 2021
10.
Kalabis Quintet - Pražské jaro 2021 [ukázka]
Ukázka z koncertu Pražského jara na půdě Národního technického muzea
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Jedním z hostitelů koncertů hudebního festivalu Pražské jaro je už řadu let také Národní technické muzeum, které poskytuje pro potřeby konání koncertů svoji největší expozici Doprava. Koncerty Pražského jara se v letech 2020 a 2021 odehrávaly s ohledem na omezení kvůli šíření COVID-19 bez osobní přítomnosti diváků a byly pouze streamovány na YouTube. V roce 2021 vystoupil na půdě NTM v rámci Pražského jara Kalabis Quintet. Dechové kvinteto Kalabis Quintet bylo založeno roku 2012 studentkami hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. O dva roky později získalo první cenu a titul laureáta na soutěži Karla Ditterse z Dittersdorfu ve Vidnavě. Roku 2015 se Kalabis Quintet umístil na třetí příčce v prestižní mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Marseille, kde si zároveň odnesl titul laureáta soutěže. Kalabis Quintet byl v letech 2016–2019 zapsán na Listině mladých umělců, kterou spravuje Český hudební fond. Díky tomuto angažmá vystoupilo těleso během tří koncertních sezón na více než stovce pódií v nejrůznějších místech České republiky. V červenci roku 2019 získal soubor třetí cenu na Mezinárodní soutěži dechových kvintetů v Bukurešti (Bucharest International Music Competition).
05 m 00 s | přihlašovatel: Národní technické muzeum | režie: Walter Schorge | výroba: Národní technické muzeum, 2021
11.
Kapitoly ze stavebního truhlářství [ukázka]
Pracovní postup - tradiční stavební truhlářství
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Dokument zobrazuje tradiční řemeslný pracovní postup v truhlářské dílně. Dokument vznikl v rámci výzkumného projektu podpořeného programem MK ČR NAKI II. Řeč materiálu - tradiční řemeslné technologie pro záchranu kulturního dědictví a současný životní styl.
20 m 00 s | přihlašovatel: Národní technické muzeum | režie: Lukáš Hejný | výroba: Národní technické muzeum, 2021
12.
Komenský do tříd!
Upoutávka
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
Film prezentuje soutěž „Komenský do tříd!“, která je součástí Národních oslav J. A. Komenského (2020 – 2022). Soutěž je určena pro základní školy, střední školy, základní umělecké školy, české školy v zahraničí či jednotlivce nad 15 let. Účastníci tvůrčím způsobem zpřítomňují osobnost J. A. Komenského ve svých školních třídách například formou portrétu. Učitel zasílá jednotlivé práce elektronicky (fotografie či video) na e-mailovou adresu komenskydotrid@npmk.cz s doprovodným komentářem k vytvořené práci. Ty jsou zveřejňované na facebookové stránce „Komenský do tříd!“. Odborná komise jmenovaná ředitelkou NPMK každý měsíc vybírá vítězné projekty a své hodnocení zveřejňuje. Vítězné školní třídy jsou oceněny speciálními dary a diplomem.
00 m 38 s | přihlašovatel: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského | režie: | výroba: ESPRESOO communication s.r.o.
13.
Na jevišti světa – otevření nové expozice
Ohlédnutí za událostí.
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Na jevišti světa. Jan Amos Komenský a jeho doba - slavnostní otevření nových expozic u příležitosti 430. výročí narození Jana Amose Komenského s premiérou skladby Comenia phantasy Jaroslava Svěceného.
02 m 35 s | přihlašovatel: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě | režie: Marie Kadlčíková | výroba: Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, 2022
14.
Náš venkov – Hradní pán z trojmezí
Kastelán Radek Kocanda si svůj vysněný hrad vysekal z lesní houštiny nedaleko jihočeské Kaplice.
[profesionální (televizní) film o muzeu nebo muzejním tématu pro mimomuzejní účel]
Snílek Radek Kocanda chtěl být kastelánem asi odjakživa. Jeho sen se mu však stále nedařilo naplnit. Hlásil se sice opakovaně do konkurzů na kastelány na různé hrady a zámky, ale nikdy to neklaplo. A tak se rozhodl, že si pořídí hrad vlastní. Štěstí mu přálo, když asi před dvaceti lety nalezl nad romantickým údolím řeky Malše v lesích zarostlé torzo zříceniny hradu Pořešín. To místo si zamiloval a hrad doslova vysekal z houštin. Časem z Pořešína, který lze najít nedaleko Kaplice, kde se jižní Čechy stýkají s Německem a Rakouskem, vytvořil společně s přáteli romantické místo, které je dnes velkým turistickým a kulturním lákadlem.
26 m 09 s | přihlašovatel: Česká televize | režie: Michael Kaboš | výroba: Česká televize, 2021
15.
Páter Paulín Bajan OFM
Dokument o slovenskom františkánskom kňazovi, kazateľovi, organistovi, hudobnom skladateľovi P. P. Bajanovi (1721-1792)
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
Páter Paulín Bajana (12. 4. 1721 Vrádište – 15. 7. 1792 Skalica) patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenskej barokovej kultúry. Bol františkánskym kňazom a kazateľom, organistom, spevákom, hudobným skladateľom, zapisovateľom skladieb iných autorov a hudobným pedagógom. Venoval sa básnickej a prekladateľskej činnosti z latinčiny do slovenčiny. Komentáre pracovníkov múzea (historik Martin Hoferka, muzikológ Peter Michalovič) dopĺňajú hudobné vstupy nástrojového dua spinet a husle v podaní Romana Blaha a Petra Michaloviča a sólovej hry na organ Magdy Benešovej, ktorí interpretovali piesne z Bajanových spevníkov. Nahrávalo sa v priestoroch františkánskeho kláštora, kde sa počas svojho života Bajan najviac zdržiaval. Film s názvom Páter Paulín Bajan OFM pre Záhorské múzeum vyrobilo štúdio Arch-a zo Skalice (Miroslav a Matej Minďášovci).
20 m 00 s | přihlašovatel: Záhorské múzeum Skalica | režie: Miroslav Minďáš | výroba: ARCHa Skalica pre Záhorské múzeum Skalica, 2021
16.
Pocta Janu Špátovi
Připomenutí originální reklamy Jana Špáty
[film jako muzejní sbírka (muzejní filmový archiv)]
I reklama může být po letech zajímavým dokumentem
07 m 30 s | přihlašovatel: Absolute Film Design s.r.o. | režie: Jarek Šlápota, Walter Schorge, Václav Hron | výroba: Absolute Film Design sro, 2022
17.
Poslechněte mord ukrutný
Kramářská píseň o mordu, který se stal ve Svatobořicích u Kyjova.
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Hraný dokument Poslechněte mord ukrutný byl natočen na základě kramářské písně popisující smutnou událost, která se odehrála ve Svatobořicích u Kyjova v letech 1818 až 1819. Základním dějem je nešťasné manželství s tragickým koncem. Ve filmu je použita celá píseň, film doplnil stejnojmennou výstavu Vlastivědného muzea v Kyjově.
12 m 00 s | přihlašovatel: Vlastivědné muzeum Kyjov, pobočka Masarykov muzea v Hodoníně, p.o. | režie: Ester Vratislavská a Věra Colledani | výroba: Dokument vyrobilo Masarykovo muzeum v Hodoníně ve svých pobočkách - Vlastivědné muzeum v Kyjově a Městském muzeu ve Veselí nad Moravou. V dokumentu si zahráli pracovníci muzea, rodinní příslušníci a kamarádi., 2020
18.
Pražská Invalidovna
Obrazy z historie pražské Invalidovny od nejstarších dějin k současnosti.
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Krátký film převážně animovanou formou přibližuje barvitou historii barokního objektu pražské Invalidovny, kterou v roce 2018 získal do své správy Národní památkový ústav. Publikum všech generací jistě ocení, že dějiny mohou být podány i zábavnou a srozumitelnou formou bez toho, že by byl výklad bulvarizován. Ve 12 minutách jsou představeny zásadní události, vztahující se k Invalidovně a průvodcem se divákovi stává oživlá busta otce zakladatele - hraběte Strozziho. Film slouží především jako pozvánka k návštěvě tohoto monumentálního objektu, který je poprvé od svého vzniku zpřístupněn veřejnosti.
12 m 42 s | přihlašovatel: Národní památkový ústav | režie: Adam karásek | výroba: Národní památkový ústav v rámci projektu NAKI II. (Prezentace a interpretace historického prostředí jako nedílná součást kulturní výchovy a vzdělávání v čase nových médií a tzv. tekuté modernity, DG18P02OVV049), 2021
19.
Před prohlídkou
Instruktážní film pro průvodce - díl 1 (Celkový počet dílů 4) Film nabízí návod pro zvládnutí průvodcovské profese.
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Instruktážní film pro začínající průvodce na objektech ve správě Národního památkového ústavu s podtitulem "Před prohlídkou". Jedná se o první film ze čtyřdílné série, která nabízí inspiraci a neformální návody na zvládnutí profese průvodce v paměťové instituci. Probíraná témata jsou pro větší autenticitu doplněna konkrétními postřehy z praxe.
12 m 43 s | přihlašovatel: Národní památkový ústav | režie: Zdeněk Zvonek | výroba: Národní památkový ústav v rámci projektu NAKI II. (Prezentace a interpretace historického prostředí jako nedílná součást kulturní výchovy a vzdělávání v čase nových médií a tzv. tekuté modernity, DG18P02OVV049), 2021
20.
Sebastiano Luciani zv. del Piombo. Madona s rouškou. Vznik obrazu
Autorský animovaný klip prezentující vznik obrazu Madona s rouškou.
[film vytvořený ne-muzejní produkcí pro muzeum (muzejní instituci)]
Známý obraz Madona s rouškou od malíře Sebastiana Lucianiho zv. del Piombo se představí prostřednictvím autorského animovaného klipu v několika rovinách. Divák se blíže seznámí s technikou olejomalby, a tak nahlédne na jednotlivé vrstvy obrazu. Postava Panny Marie ho potom sama zapojí do poznání, jak se proměňovala kompozice díla.
03 m 59 s | přihlašovatel: Muzeum umění Olomouc, státní příspěvková organizace | režie: Radim Ševčík, Hana Lamatová | výroba: animace: Radim Ševčík; Muzeum umění Olomouc: scénář Hana Lamatová, 2020
21.
Setkání s Komenským. Alfred Strejček. Vivat Comenius
Šíření odkazu Komenského ve světě prostřednictvím projektu Vivat Comenius
[profesionální (televizní) film o muzeu nebo muzejním tématu pro mimomuzejní účel]
K Národním oslavám Komenského (2020-2022) NPMK připravilo dokument o vzniku a historii jednoho z nejúspěšnějších projektů, kterým A. Strejček se Š. Rakem šířil na čtyřech kontinentech světa odkaz jednoho z největších českých myslitelů - Jana Amose Komenského. Cílem bylo také zachytit vzpomínání A. Strejčka, jak mu Komenský změnil život.
32 m 07 s | přihlašovatel: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Praha | režie: Ivana Křenová | výroba: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve spolupráci s Ivanou Křenovou, 2021
22.
Skryté skvosty – Rožmberk
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o čem kasteláni většinou nemluví.
[profesionální (televizní) film o muzeu nebo muzejním tématu pro mimomuzejní účel]
Jižní Čechy. Na vysokém ostrohu v zákrutu řeky Vltavy tu někdy kolem poloviny 13. století vybudovali mocní feudálové hrad. Byli považováni za nejmocnější osoby v českém království a svým vlivem se někdy málem vyrovnali panovníkovi. Jmenovali se Rožmberkové a hrad nesl jejich hrdé jméno – Rožmberk. Jardu Plesla tento hrad láká opakovaně k návštěvám, tentokrát se chystá prozkoumat i tajemnou věž Jakobínku na přilehlém kopci.
26 m 03 s | přihlašovatel: Česká televize | režie: Adéla Sirotková | výroba: Česká televize, 2022
23.
Tajemství půdy
Poznejte výjimečné nálezy z českých a moravských synagog
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Krátký film Tajemství půdy – nálezy z půd českých a moravských synagog vznikl v rámci stejnojmenného projektu Židovského muzea v Praze, jehož cílem je ošetřit, odborně zpracovat a veřejnosti nejen na výstavách prezentovat výjimečný soubor sbírkových předmětů pocházejících z nálezů z půd synagog, kam místní židovské komunity po staletí odkládaly opotřebované rituální předměty. Prostřednictvím filmu je představeno místo nálezů a postup restaurování předmětů tvořících významnou součást kulturního dědictví a zároveň i samotný málo známý fenomén genizy, tedy zvláštní ochranu Božího jména v judaismu. Vznik filmu je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.
11 m 08 s | přihlašovatel: Židovské muzeum v Praze | režie: Štěpán Zahálka | výroba: Židovské muzeum v Praze, 2022
24.
Tajný život medvídků
Plyšáci v muzeu
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Série mini klipů k dětské výstavě Tajný život medvídků.
08 m 10 s | přihlašovatel: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti | režie: Pavel Princ | výroba: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, 2021
25.
Vánoční koncert 2021 – J. J. Ryba : Česká mše vánoční „Hej, mistře!“ [ukázka]
Ukázka ze streamu vánočního koncertu z Národního technického muzea
[film vytvořený muzejníky (v muzeu)]
Národní technické muzeum pořádá každoročně ve své největší expozici Doprava vánoční koncert. V roce 2021 byl počet diváků z důvodu protiepidemických opatření výrazně omezen. Proto jsme dalším divákům nabídli účast na koncertu prostřednictvím živého přenosu na YouTube. Program: Adventní a vánoční písně české gotiky a renesance: I. Omnis mundus iocundetur (Franusův kancionál 1505); II. O quam pulchra / Sophia nascifertur (Speciálník královéhradecký 1500); III. In natali Domini (Franusův kancionál 1505): IV. Alleluia, Panna Syna porodila! (Krolmusův kancionál 1556); J. J. Ryba (1765-1815): Česká mše vánoční „Hej, mistře!“ (dle původního rukopisu). Účinkují: Karolína Janů - soprán, Jana Piorecká - alt, Dušan Růžička - tenor, Jaromír Nosek - bas, Vladimír Jelínek - varhany, Vysokoškolský umělecký soubor Univerzity Karlovy v Praze, Pražští chrámoví sólisté Camerata Carolina. řídí Jakub Zicha.
05 m 00 s | přihlašovatel: Národní technické muzeum | režie: Walter Schorge | výroba: Národní technické muzeum, 2021